2020 IAFF World Cup: Difference between revisions
Lawrencedepe (talk | contribs) |
Lawrencedepe (talk | contribs) mNo edit summary |
||
(18 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
{{Current event}} |
|||
{{infobox |
{{infobox |
||
| title = 2020 IAFF World Cup |
| title = 2020 IAFF World Cup |
||
Line 15: | Line 13: | ||
|- |
|- |
||
| header7 = Final positions |
| header7 = Final positions |
||
| label8 = Champions | data8 = |
| label8 = Champions | data8 = [[File:Habsburg-Lorraine.png|25px]] Habsburg-Lorraine |
||
| label9 = Runners-up | |
| label9 = Runners-up | data9 = [[File:Imuneco.png|25px]] Imuneco |
||
| label10 = Third place | data10 = |
| label10 = Third place | data10 = [[File:The Outer Union.png|25px]] The Outer Union |
||
| label11 = Fourth place | data11 = |
| label11 = Fourth place | data11 = [[File:Nekkko.png|25px]] Nekkko |
||
|- |
|- |
||
| header12 = Tournament statistics |
| header12 = Tournament statistics |
||
| label13 = Total matches | data13 = 52 |
| label13 = Total matches | data13 = 52 |
||
| label14 = Goals scored | data14 = |
| label14 = Goals scored | data14 = 144 <small>(2.77 per game)</small> |
||
| label15 = Top scorer | data15 = [[File:Asturies-Llión.png|15px]] Alehandro Cerrato <small>( |
| label15 = Top scorer | data15 = [[File:Asturies-Llión.png|15px]] Alehandro Cerrato <small>(8 goals)</small> |
||
| label16 = Best player | data16 = [[File:Imuneco.png|15px]] Toutorix Li Bellomi |
|||
| label17 = Best goalkeeper | data17 = [[File:The Outer Union.png|15px]] Lincoln Buffon |
|||
|- |
|- |
||
| |
| header18 = Team awards |
||
| |
| label19 = Goal difference | data19 = [[File:Asturies-Llión.png|15px]] Asturies-Llión <small>(+11)</small> |
||
| label20 = Most scored | data20 = [[File:Asturies-Llión.png|15px]] Asturies-Llión <small>(3.75 per game)</small> |
|||
| label18 = Most scored | data18 = |
|||
| |
| label21 = Least conceded | data21 = [[File:The Outer Union.png|15px]] The Outer Union <small>(0.14 per game)</small> |
||
}} |
}} |
||
The '''2020 IAFF World Cup''' |
The '''2020 IAFF World Cup''' was the second World Cup, an international football tournament contested by the national teams of invited member regions, as organised by the Interregional Association of Football Federations (IAFF). It was hosted by Kavagrad from 13 to 26 August. |
||
The final tournament |
The final tournament involved 24 national teams. A total of 52 matches were played in 7 venues located in 7 cities. The final took place on 26 August at the De Leon Stadium in the city of Kava-Neva in the East Neva district, between Imuneco and Habsburg-Lorraine. Habsburg-Lorraine won the match 1-0 to claim their first-ever World Cup title. |
||
==Host selection== |
==Host selection== |
||
Line 526: | Line 526: | ||
|20 August 2020 – Grand Crossing|[[File:Egaleca.png|25px]] Egaleca|0|[[File:Habsburg-Lorraine.png|25px]] '''Habsburg-Lorraine'''|1 |
|20 August 2020 – Grand Crossing|[[File:Egaleca.png|25px]] Egaleca|0|[[File:Habsburg-Lorraine.png|25px]] '''Habsburg-Lorraine'''|1 |
||
<!-- quarter-finals --> |
<!-- quarter-finals --> |
||
|22 August 2020 – Mount Tomaz|[[File:Ferisa.png|25px]] Ferisa||[[File:Nekkko.png|25px]] Nekkko| |
|22 August 2020 – Mount Tomaz|[[File:Ferisa.png|25px]] Ferisa|0|[[File:Nekkko.png|25px]] '''Nekkko'''|1 |
||
|22 August 2020 – Pierrick|[[File:Imuneco.png|25px]] Imuneco||[[File:Indusse.jpg|25px]] Indusse| |
|22 August 2020 – Pierrick|[[File:Imuneco.png|25px]] '''Imuneco'''|2|[[File:Indusse.jpg|25px]] Indusse|0 |
||
|22 August 2020 – Mount Tomaz|[[File:The Outer Union.png|25px]] The Outer Union||[[File:Arenado.jpg|25px]] Arenado| |
|22 August 2020 – Mount Tomaz|[[File:The Outer Union.png|25px]] '''The Outer Union {{pso}}'''|0 (3)|[[File:Arenado.jpg|25px]] Arenado|0 (2) |
||
|22 August 2020 – Pierrick|[[File:Kavagrad.png|25px]] Kavagrad||[[File:Habsburg-Lorraine.png|25px]] Habsburg-Lorraine| |
|22 August 2020 – Pierrick|[[File:Kavagrad.png|25px]] Kavagrad|0|[[File:Habsburg-Lorraine.png|25px]] '''Habsburg-Lorraine'''|2 |
||
<!-- semi-finals --> |
<!-- semi-finals --> |
||
|24 August 2020 – Goodluck| |
|24 August 2020 – Goodluck|[[File:Nekkko.png|25px]] Nekkko|0|[[File:Imuneco.png|25px]] '''Imuneco'''|1 |
||
|24 August 2020 – Kavagrad| |
|24 August 2020 – Kavagrad|[[File:The Outer Union.png|25px]] The Outer Union|0|[[File:Habsburg-Lorraine.png|25px]] '''Habsburg-Lorraine'''|1 |
||
<!-- final --> |
<!-- final --> |
||
|26 August 2020 – East Neva| |
|26 August 2020 – East Neva|[[File:Imuneco.png|25px]] Imuneco|0|[[File:Habsburg-Lorraine.png|25px]] '''Habsburg-Lorraine'''|1 |
||
<!-- consol=Third place play-off --> |
<!-- consol=Third place play-off --> |
||
|26 August 2020 – Kavagrad| |
|26 August 2020 – Kavagrad|[[File:Nekkko.png|25px]] Nekkko|0 (3)|[[File:The Outer Union.png|25px]] '''The Outer Union'''|0 (4) |
||
<!-- parameters --> |
<!-- parameters --> |
||
|RD1=Round of 16|RD2=Quarter-finals|RD3=Semi-finals|RD4=Final|Consol=Third place play-off|3rdplace=yes|color=no| |
|RD1=Round of 16|RD2=Quarter-finals|RD3=Semi-finals|RD4=Final|Consol=Third place play-off|3rdplace=yes|color=no| |
||
<!-- column widths --> |
<!-- column widths --> |
||
|team-width=170|score-width=40 |
|team-width=170|score-width=40 |
||
}} |
|||
===Round of 16=== |
|||
{{Football box |
|||
|id = Ferisa vs Alphonsia |
|||
|date = {{Start date|2020|08|20|df=y}} |
|||
|team1 = Ferisa [[File:Ferisa.png|25px]] |
|||
|score1 = 3 |
|||
|team2 = [[File:Alphonsia.png|25px]] Alphonsia |
|||
|score2 = 1 |
|||
|goals1 = Nikk {{goal|11||35}}<br>Virn {{goal|74}} |
|||
|goals2 = J. Alphonse {{goal|86}} |
|||
|stadium = Spartak Arena |
|||
|location = <br>Kavagrad, Kavagrad |
|||
}} |
|||
{{Football box |
|||
|id = Asturies-Llión vs Nekkko |
|||
|date = {{Start date|2020|08|20|df=y}} |
|||
|team1 = Asturies-Llión [[File:Asturies-Llión.png|25px]] |
|||
|score1 = 1 |
|||
|team2 = [[File:Nekkko.png|25px]] Nekkko |
|||
|score2 = 1 |
|||
|aet = yes |
|||
|goals1 = Cerrato {{goal|23}} |
|||
|goals2 = Iresh {{goal|48}} |
|||
|penalties1= |
|||
* Cerrato {{penmiss}} |
|||
* Tapia {{penmiss}} |
|||
* Arias {{penmiss}} |
|||
* Hierru {{penmiss}} |
|||
|penaltyscore=0-2 |
|||
|penalties2= |
|||
* {{penmiss}} Maraia |
|||
* {{penmiss}} Iresh |
|||
* {{pengoal}} Kakala |
|||
* {{pengoal}} Kasan |
|||
|stadium = Edmund Kava Stadium, |
|||
|location = <br>Goodluck, Kava-Nida Autonomous District |
|||
}} |
|||
{{Football box |
|||
|id = Imuneco vs Rajpore |
|||
|date = {{Start date|2020|08|20|df=y}} |
|||
|team1 = Imuneco [[File:Imuneco.png|25px]] |
|||
|score1 = 3 |
|||
|team2 = [[File:Rajpore.jpg|25px]] Rajpore |
|||
|score2 = 1 |
|||
|goals1 = Dustin {{goal|24}}<br>Li Bellomi {{goal|24||80}} |
|||
|goals2 = Rap {{goal|70}} |
|||
|stadium = Stade Tyreux |
|||
|location = <br>Deligne, Kava-Tyreux |
|||
}} |
|||
{{Football box |
|||
|id = Indusse vs Herya |
|||
|date = {{Start date|2020|08|20|df=y}} |
|||
|team1 = Indusse [[File:Indusse.jpg|25px]] |
|||
|score1 = 2 |
|||
|team2 = [[File:Herya.jpg|25px]] Herya |
|||
|score2 = 0 |
|||
|goals1 = Kumar {{goal|12||34}} |
|||
|goals2 = |
|||
|stadium = Riverside e-Arena |
|||
|location = <br>Grand Crossing, Kava-Rivers |
|||
}} |
|||
{{Football box |
|||
|id = The Outer Union vs Bharat India |
|||
|date = {{Start date|2020|08|20|df=y}} |
|||
|team1 = The Outer Union [[File:The Outer Union.png|25px]] |
|||
|score1 = 1 |
|||
|team2 = [[File:Bharat India.png|25px]] Bharat India |
|||
|score2 = 0 |
|||
|goals1 = Weston {{goal|90+2}} |
|||
|goals2 = |
|||
|stadium = Spartak Arena |
|||
|location = <br>Kavagrad, Kavagrad |
|||
}} |
|||
{{Football box |
|||
|id = Armenasia vs Arenado |
|||
|date = {{Start date|2020|08|20|df=y}} |
|||
|team1 = Armenasia [[File:Armenasia.png|25px]] |
|||
|score1 = 3 |
|||
|team2 = [[File:Arenado.jpg|25px]] Arenado |
|||
|score2 = 5 |
|||
|goals1 = Karapetian {{goal|9||80}}<br>Hampson {{goal|77|{{w|o.g.}}}} |
|||
|goals2 = Marquez {{goal|12}}<br>Oberg {{goal|34||37||65}}<br>Gallaraga {{goal|52}} |
|||
|stadium = Edmund Kava Stadium, |
|||
|location = <br>Goodluck, Kava-Nida Autonomous District |
|||
}} |
|||
{{Football box |
|||
|id = Kavagrad vs Eriadni |
|||
|date = {{Start date|2020|08|20|df=y}} |
|||
|team1 = Kavagrad [[File:Kavagrad.png|25px]] |
|||
|score1 = 2 |
|||
|team2 = [[File:Eriadni.png|25px]] Eriadni |
|||
|score2 = 1 |
|||
|goals1 = Bonne {{goal|41}}<br>Pyke {{goal|84}} |
|||
|goals2 = O'Malley {{goal|4}} |
|||
|stadium = Stade Tyreux |
|||
|location = <br>Deligne, Kava-Tyreux |
|||
}} |
|||
{{Football box |
|||
|id = Egaleca vs Habsburg-Lorraine |
|||
|date = {{Start date|2020|08|20|df=y}} |
|||
|team1 = Egaleca [[File:Egaleca.png|25px]] |
|||
|score1 = 0 |
|||
|team2 = [[File:Habsburg-Lorraine.png|25px]] Habsburg-Lorraine |
|||
|score2 = 1 |
|||
|goals1 = |
|||
|goals2 = Polster {{goal|52}} |
|||
|stadium = Riverside e-Arena |
|||
|location = <br>Grand Crossing, Kava-Rivers |
|||
}} |
|||
===Quarter-finals=== |
|||
{{Football box |
|||
|id = Ferisa vs Nekkko |
|||
|date = {{Start date|2020|08|22|df=y}} |
|||
|team1 = Ferisa [[File:Ferisa.png|25px]] |
|||
|score1 = 0 |
|||
|team2 = [[File:Nekkko.png|25px]] Nekkko |
|||
|score2 = 1 |
|||
|goals1 = |
|||
|goals2 = Maraia {{goal|22}} |
|||
|stadium = Selim Yuliman Park |
|||
|location = <br>Mount Tomaz, Kava-Bostror |
|||
}} |
|||
{{Football box |
|||
|id = Imuneco vs Indusse |
|||
|date = {{Start date|2020|08|22|df=y}} |
|||
|team1 = Imuneco [[File:Imuneco.png|25px]] |
|||
|score1 = 2 |
|||
|team2 = [[File:Indusse.jpg|25px]] Indusse |
|||
|score2 = 0 |
|||
|goals1 = Desmond {{goal|3}}<br>Slovák {{goal|11}} |
|||
|goals2 = |
|||
|stadium = Unification Stadium |
|||
|location = <br>Pierrick, Pierrick Autonomous District |
|||
}} |
|||
{{Football box |
|||
|id = The Outer Union vs Arenado |
|||
|date = {{Start date|2020|08|22|df=y}} |
|||
|team1 = The Outer Union [[File:The Outer Union.png|25px]] |
|||
|score1 = 0 |
|||
|team2 = [[File:Arenado.jpg|25px]] Arenado |
|||
|score2 = 0 |
|||
|aet = yes |
|||
|goals1 = |
|||
|goals2 = |
|||
|penalties1= |
|||
* Fitzgerald {{pengoal}} |
|||
* Childs {{penmiss}} |
|||
* Findensin {{pengoal}} |
|||
* Sainz {{penmiss}} |
|||
* Ingham {{pengoal}} |
|||
|penaltyscore=3-2 |
|||
|penalties2= |
|||
* {{penmiss}} Marquez |
|||
* {{pengoal}} Blackmon |
|||
* {{penmiss}} Hilliard |
|||
* {{pengoal}} Bichette |
|||
* {{penmiss}} Oberg |
|||
|stadium = Selim Yuliman Park |
|||
|location = <br>Mount Tomaz, Kava-Bostror |
|||
}} |
|||
{{Football box |
|||
|id = Kavagrad vs Habsburg-Lorraine |
|||
|date = {{Start date|2020|08|22|df=y}} |
|||
|team1 = Kavagrad [[File:Kavagrad.png|25px]] |
|||
|score1 = 0 |
|||
|team2 = [[File:Habsburg-Lorraine.png|25px]] Habsburg-Lorraine |
|||
|score2 = 2 |
|||
|goals1 = |
|||
|goals2 = Nedvěd {{goal|16}}<br>Polster {{goal|42}} |
|||
|stadium = Unification Stadium |
|||
|location = <br>Pierrick, Pierrick Autonomous District |
|||
}} |
|||
===Semi-finals=== |
|||
{{Football box |
|||
|id = Nekkko vs Imuneco |
|||
|date = {{Start date|2020|08|24|df=y}} |
|||
|team1 = Nekkko [[File:Nekkko.png|25px]] |
|||
|score1 = 0 |
|||
|team2 = [[File:Imuneco.png|25px]] Imuneco |
|||
|score2 = 1 |
|||
|goals1 = |
|||
|goals2 = Li Bellomi {{goal|90+3}} |
|||
|stadium = Edmund Kava Stadium, |
|||
|location = <br>Goodluck, Kava-Nida Autonomous District |
|||
}} |
|||
{{Football box |
|||
|id = The Outer Union vs Habsburg-Lorraine |
|||
|date = {{Start date|2020|08|24|df=y}} |
|||
|team1 = The Outer Union [[File:The Outer Union.png|25px]] |
|||
|score1 = 0 |
|||
|team2 = [[File:Habsburg-Lorraine.png|25px]] Habsburg-Lorraine |
|||
|score2 = 1 |
|||
|goals1 = |
|||
|goals2 = Polster {{goal|27}} |
|||
|stadium = Spartak Arena |
|||
|location = <br>Kavagrad, Kavagrad |
|||
}} |
|||
===Third-place playoff=== |
|||
{{Football box |
|||
|id = Nekkko vs The Outer Union |
|||
|date = {{Start date|2020|08|26|df=y}} |
|||
|team1 = Nekkko [[File:Nekkko.png|25px]] |
|||
|score1 = 0 |
|||
|team2 = [[File:The Outer Union.png|25px]] The Outer Union |
|||
|score2 = 0 |
|||
|goals1 = |
|||
|goals2 = |
|||
|penalties1= |
|||
* Iresh {{pengoal}} |
|||
* Maraia {{pengoal}} |
|||
* Mafasa {{penmiss}} |
|||
* Sala {{pengoal}} |
|||
* Kakala {{penmiss}} |
|||
|penaltyscore=3-4 |
|||
|penalties2= |
|||
* {{pengoal}} Fitzgerald |
|||
* {{pengoal}} Findensin |
|||
* {{penmiss}} Smith |
|||
* {{pengoal}} Tong |
|||
* {{pengoal}} Longo |
|||
|stadium = Spartak Arena |
|||
|location = <br>Kavagrad, Kavagrad |
|||
}} |
|||
===Final=== |
|||
{{Football box |
|||
|id = Imuneco vs Habsburg-Lorraine |
|||
|date = {{Start date|2020|08|26|df=y}} |
|||
|team1 = Imuneco [[File:Imuneco.png|25px]] |
|||
|score1 = 0 |
|||
|team2 = [[File:Habsburg-Lorraine.png|25px]] Habsburg-Lorraine |
|||
|score2 = 1 |
|||
|goals1 = |
|||
|goals2 = Sabitzer {{goal|85}} |
|||
|stadium = De Leon Stadium |
|||
|location = <br>Kava-Neva, East Neva |
|||
}} |
}} |
||
Latest revision as of 01:15, 27 August 2020
The 2020 IAFF World Cup was the second World Cup, an international football tournament contested by the national teams of invited member regions, as organised by the Interregional Association of Football Federations (IAFF). It was hosted by Kavagrad from 13 to 26 August.
← 2018 | |
Tournament logo | |
Tournament details | |
---|---|
Host nation | Kavagrad |
Slogan | The Greatest Gather Here! |
Dates | 14 August - 26 August |
Teams | 24 (from 6 regions) |
Venues | 7 (in 7 host cities) |
Final positions | |
Champions | Habsburg-Lorraine |
Runners-up | Imuneco |
Third place | The Outer Union |
Fourth place | Nekkko |
Tournament statistics | |
Total matches | 52 |
Goals scored | 144 (2.77 per game) |
Top scorer | Alehandro Cerrato (8 goals) |
Best player | Toutorix Li Bellomi |
Best goalkeeper | Lincoln Buffon |
Team awards | |
Goal difference | Asturies-Llión (+11) |
Most scored | Asturies-Llión (3.75 per game) |
Least conceded | The Outer Union (0.14 per game) |
The final tournament involved 24 national teams. A total of 52 matches were played in 7 venues located in 7 cities. The final took place on 26 August at the De Leon Stadium in the city of Kava-Neva in the East Neva district, between Imuneco and Habsburg-Lorraine. Habsburg-Lorraine won the match 1-0 to claim their first-ever World Cup title.
Host selection Edit
The bidding procedure to host the 2020 IAFF World Cup began on 29 July, with nations having until 1 August to register their interest. Eight bids were placed to host the tournament among ten nations. All nations had one preferential ballot they could cast to determine the successful bid.
Kavagrad won the right to be the 2020 host in the third round after the distribution of preferences. The Owl Archipelago/The Outer Union/Zentata bid came second, and the Habsburg-Lorraine bid came third.
The voting results were:
Bidders | Votes | ||
---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Round 3 | |
Kavagrad | 7 | 8 | 9 |
Owl Archipelago / The Outer Union / Zentata | 5 | 5 | 5 |
Habsburg-Lorraine | 2 | 2 | 2 |
Imuneco | 1 | 1 | 1 |
Alphonsia | 1 | 1 | Eliminated |
Armenasia | 1 | Eliminated | Eliminated |
Nekkko | 0 | Eliminated | Eliminated |
Rajpore | 0 | Eliminated | Eliminated |
Teams Edit
Qualification Edit
The qualification process was a series of tournaments organised by the participating regions to select 4 nations each to play in the 2020 IAFF World Cup. A total of 39 nations from 6 regions participated in the process, with 24 of these nations qualifying.
Region | No. of teams started | Teams qualified | Qualifying start date | Qualifying end date |
---|---|---|---|---|
India | 5 | 2 August 2020 | 11 August 2020 | |
Social Liberal Union | 5 | 3 August 2020 | 11 August 2020 | |
Thalassia | 10 | 2 August 2020 | 10 August 2020 | |
The Communist Bloc | 6 | 6 August 2020 | 12 August 2020 | |
The Internationale | 5 | 2 August 2020 | 11 August 2020 | |
The Leftist Assembly | 8 | 2 August 2020 | 8 August 2020 | |
Total | 39 | 24 | 2 August 2020 | 12 August 2020 |
Draw Edit
The draw was held on 12 August 2020. The 24 teams were drawn into six groups of four, by selecting one team from each of the four ranked pots.
For the draw, the teams were allocated to four pots based on the IAFF Rankings following the qualification stage. Pot one contained the host Kavagrad (who were automatically assigned to position A1) and the remaining best five teams. Pot two contained the next best six teams, and so on for pots three and four. Teams from the same region were not drawn against each other for the group stage. The pots for the draw are shown below.
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 |
---|---|---|---|
Venues Edit
Venue name | Location | Capacity |
---|---|---|
De Leon Stadium | East Neva, Kava-Neva | 86,520 |
Spartak Arena | Kavagrad, Kavagrad | 82,000 |
Edmund Kava Stadium | Goodluck, Kava-Nida Autonomous District | 74,000 |
Selim Yuliman Park | Mount Tomaz, Kava-Bostror | 68,900 |
Stade Tyreux | Deligne, Kava-Tyreux | 67,600 |
Unification Stadium | Pierrick, Pierrick Autonomous District | 62,291 |
Riverside e-Arena | Grand Crossing, Kava-Rivers | 58,000 |
Schedule Edit
Qualification | 2-12 August | |
---|---|---|
Group stage | Matchday 1 | 14 August |
Matchday 2 | 16 August | |
Matchday 3 | 18 August | |
Round of 16 | 20 August | |
Quarter-finals | 22 August | |
Semi-finals | 24 August | |
Finals | 26 August |
Group stage Edit
Group A Edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kavagrad | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 4 | +3 | 5 | Qualification to round of 16 |
2 | Ferisa | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 6 | +1 | 5 | |
3 | Bharat India | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 8 | −2 | 4 | Possible qualification to round of 16 based on ranking |
4 | Pupilos do Jerónimo | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | −2 | 1 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal Difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head points; 5) Head-to-head goal difference; 6) Head-to-head number of goals scored.
Group B Edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Imuneco | 3 | 3 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 9 | Qualification to round of 16 |
2 | Egaleca | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 2 | +6 | 6 | |
3 | Tioguldós | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | −3 | 1 | Possible qualification to round of 16 based on ranking |
4 | Llorens | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 8 | −6 | 1 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal Difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head points; 5) Head-to-head goal difference; 6) Head-to-head number of goals scored.
Group C Edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | The Outer Union | 3 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 9 | Qualification to round of 16 |
2 | Alphonsia | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | |
3 | Eriadni | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | −2 | 3 | Possible qualification to round of 16 based on ranking |
4 | North American Republics | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | −3 | 0 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal Difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head points; 5) Head-to-head goal difference; 6) Head-to-head number of goals scored.
Group D Edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Asturies-Llión | 3 | 3 | 0 | 0 | 14 | 3 | +11 | 9 | Qualification to round of 16 |
2 | Arenado | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4 | |
3 | Rajpore | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 10 | −3 | 3 | Possible qualification to round of 16 based on ranking |
4 | Goncar | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 12 | −7 | 1 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal Difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head points; 5) Head-to-head goal difference; 6) Head-to-head number of goals scored.
Group E Edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Armenasia | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | Qualification to round of 16 |
2 | Herya | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 6 | −1 | 4 | |
3 | Brys Questions | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | −1 | 2 | Possible qualification to round of 16 based on ranking |
4 | Duravia | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | −2 | 2 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal Difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head points; 5) Head-to-head goal difference; 6) Head-to-head number of goals scored.
Group F Edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Indusse | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 | Qualification to round of 16 |
2 | Habsburg-Lorraine | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | −1 | 3 | |
3 | Nekkko | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | −1 | 3 | Possible qualification to round of 16 based on ranking |
4 | New Samon | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 7 | −4 | 3 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal Difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head points; 5) Head-to-head goal difference; 6) Head-to-head number of goals scored.
Ranking of third-placed teams Edit
Pos | Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | A | Bharat India | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 8 | −2 | 4 | Qualification to round of 16 |
2 | F | Nekkko | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | −1 | 3 | |
3 | C | Eriadni | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | −2 | 3 | |
4 | D | Rajpore | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 10 | −3 | 3 | |
5 | E | Brys Questions | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | −1 | 2 | |
6 | B | Tioguldós | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | −3 | 1 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal Difference; 3) Number of goals scored; 4) Number of wins.
Knockout stage Edit
In the knockout stages, if a match is level at the end of normal playing time, extra time is played (two periods of 15 minutes each) and followed, if necessary, by a penalty shoot-out to determine the winners.
Bracket Edit
Round of 16 | Quarter-finals | Semi-finals | Final | |||||||||||
20 August 2020 – Kavagrad | ||||||||||||||
Ferisa | 3 | |||||||||||||
22 August 2020 – Mount Tomaz | ||||||||||||||
Alphonsia | 1 | |||||||||||||
Ferisa | 0 | |||||||||||||
20 August 2020 – Goodluck | ||||||||||||||
Nekkko | 1 | |||||||||||||
Asturies-Llión | 1 (0) | |||||||||||||
24 August 2020 – Goodluck | ||||||||||||||
Nekkko (p) | 1 (2) | |||||||||||||
Nekkko | 0 | |||||||||||||
20 August 2020 – Deligne | ||||||||||||||
Imuneco | 1 | |||||||||||||
Imuneco | 3 | |||||||||||||
22 August 2020 – Pierrick | ||||||||||||||
Rajpore | 1 | |||||||||||||
Imuneco | 2 | |||||||||||||
20 August 2020 – Grand Crossing | ||||||||||||||
Indusse | 0 | |||||||||||||
Indusse | 2 | |||||||||||||
26 August 2020 – East Neva | ||||||||||||||
Herya | 0 | |||||||||||||
Imuneco | 0 | |||||||||||||
20 August 2020 – Kavagrad | ||||||||||||||
Habsburg-Lorraine | 1 | |||||||||||||
The Outer Union | 1 | |||||||||||||
22 August 2020 – Mount Tomaz | ||||||||||||||
Bharat India | 0 | |||||||||||||
The Outer Union (p) | 0 (3) | |||||||||||||
20 August 2020 – Goodluck | ||||||||||||||
Arenado | 0 (2) | |||||||||||||
Armenasia | 3 | |||||||||||||
24 August 2020 – Kavagrad | ||||||||||||||
Arenado | 5 | |||||||||||||
The Outer Union | 0 | |||||||||||||
20 August 2020 – Deligne | ||||||||||||||
Habsburg-Lorraine | 1 | Third place play-off | ||||||||||||
Kavagrad | 2 | |||||||||||||
22 August 2020 – Pierrick | 26 August 2020 – Kavagrad | |||||||||||||
Eriadni | 1 | |||||||||||||
Kavagrad | 0 | Nekkko | 0 (3) | |||||||||||
20 August 2020 – Grand Crossing | ||||||||||||||
Habsburg-Lorraine | 2 | The Outer Union | 0 (4) | |||||||||||
Egaleca | 0 | |||||||||||||
Habsburg-Lorraine | 1 | |||||||||||||
Round of 16 Edit
Asturies-Llión | 1–1 (a.e.t.) | Nekkko |
---|---|---|
Cerrato 23' | Iresh 48' | |
Penalties | ||
|
0-2 |
|
Goodluck, Kava-Nida Autonomous District
Armenasia | 3–5 | Arenado |
---|---|---|
Karapetian 9', 80' Hampson 77' (o.g.) |
Marquez 12' Oberg 34', 37', 65' Gallaraga 52' |
Goodluck, Kava-Nida Autonomous District
Quarter-finals Edit
Imuneco | 2–0 | Indusse |
---|---|---|
Desmond 3' Slovák 11' |
Pierrick, Pierrick Autonomous District
The Outer Union | 0–0 (a.e.t.) | Arenado |
---|---|---|
Penalties | ||
|
3-2 |
|
Mount Tomaz, Kava-Bostror
Kavagrad | 0–2 | Habsburg-Lorraine |
---|---|---|
Nedvěd 16' Polster 42' |
Pierrick, Pierrick Autonomous District
Semi-finals Edit
Third-place playoff Edit
Nekkko | 0–0 | The Outer Union |
---|---|---|
Penalties | ||
|
3-4 |
|
Kavagrad, Kavagrad